Дуже важливим в цей вік є можливість отримати належну інформацію про різні аспекти життя, що допоможе сформувати звички та розвинути навички, які сприятимуть збереженню здоров’я. Надзвичайно важливим для майбутнього життя є процес статевого дозрівання.
Кожна дитина проходить через пубертатний період - час статевого дозрівання. У цей непростий відрізок життя підліток стикається з безліччю проблем. Що потрібно знати батькам, щоб допомогти своєму синові або дочці правильно дорослішати?
ПРЕПУБЕРТАТНИЙ період (10-11років)
Починається статеве дозрівання.
Посилюється секреція статевих гормонів, що проявляються не тільки в поведінці і фізичних змінах, але і в сприйнятті і різних перепадах настрою.
У дівчаток, як правило, статеве дозрівання починається на 2 роки раніше, ніж у хлопчиків. Виникають явні фізіологічні зміни: збільшення грудей і ріст у висоту.
Починаючи з 10 років у дітей посилюється інтерес до сексуальності дорослих.
У них з’являються еротичні фантазії, вони часто чують і бачать різні речі у книгах, по телевізору і в Інтернеті, що посилює їхню допитливість.
В цей період можуть з’явитися перші любовні стосунки: молоді люди починають зустрітися і залицятися один до одного- тримаються за ручки, цілуються в щічку тощо.
⠀ПУБЕРТАТНИЙ період ( 12-15років)
Тепер статеве дозрівання починається й у більшості хлопчиків.
Збільшується ріст яєчок і статевого члена, на лобку і під пахвами починає рости волосся.
Відбувається стрибок росту.
Їх голос стає нижчим, на лиці з’являються вуса та борода.
Перша еякуляція у хлопців відбувається в 13 років (в середньому), що свідчить про їх зрілість і здатність до зачаття.
У дівчаток в 12 років (в середньому) з’являється перша менструація, що також свідчить про статеву зрілість і здатність до вагітності.
Молоді люди цього віку часто вразливі до думок інших, особливо своїх однолітків.
Хлопчики та дівчатка поступово дізнаються: подобаються їм хлопці чи дівчата (сексуальна орієнтація).
Часто вони ВПЕРШЕ по-справжньому закохуються.
Підсумком статевого дозрівання, з усіма його біологічними перетвореннями й змінами психоемоційної поведінки, є настання статевої зрілості.
Але чітких рамок статевого дозрівання немає, буває більш раннє або пізнє настання пубертатного періоду. Залежить це від спадкових факторів, етнічної приналежності, ваги дитини, харчування, конституції тіла , психофізичного стану підлітка та стосунками у його сім’ї або середовищі, де дитина виховується!
Проблеми статевого дозрівання включають в себе так званий підлітковий комплекс.
І хлопчики, і дівчатка в цей період можуть поводитися суперечливо: з одного боку, вони вкрай чутливі до оцінки своєї зовнішності й здібностей оточуючими, а з іншого боку, бувають самовпевнені й висловлюють різкі судження в адресу інших.
Підлітки то болісно соромливі, то нарочито розв'язні, можуть бунтувати і заперечувати будь-які авторитети, але водночас буквально створювати собі кумирів, бути фанатами музичної групи або лідера якогось неформального руху.
Проблема статевого дозрівання самих підлітків та їх близьких полягає в емоційній нестійкості і дівчаткам, і хлопчикам властиві різкі перепади настрою - від захопленого до депресивного.
Батькам і педагогам важливо розуміти ці особливості, причиною яких є пубертатний період. Будь-які спроби обмеження особистості можуть викликати бурхливу реакцію.
«Емоційна нестійкість досягає свого піку у дівчаток в 13-15 років, а у хлопчиків - з 11 до 13 років.»
Пубертатний період підлітків характерний тим, що вони вже активно прагнуть до незалежності і самостійності, але в складних життєвих ситуаціях якраз чекають допомоги дорослих, хто не наважується брати на себе відповідальність.
Розглядаючи проблеми статевого дозрівання, потрібно відзначити вплив на підлітка його оточення, середовища однолітків, з якими він спілкується.
Хлопцям вкрай важлива думка колективу, сама приналежність до певної групи. Це надає їм впевненість в собі, а ось ізольованість може провокувати комплекси, тривожність, часом агресивну поведінку.
Фізіологічні проблеми статевого дозрівання:
У пубертатний період відбувається швидкий ріст підлітків, що провокує вироблення в організмі гормонів.
Деякі дівчата можуть за рік додати від 6 до 9 см. у зрості, а хлопчики - до 12 см. Це загрожує погіршенням самопочуття.
Зростання кісткової маси відбувається швидше, ніж внутрішніх органів, тому у дітей бувають запаморочення, болі в серці, слабкість, м'язові судоми.
Часто у підлітків у пубертатний період розвивається сколіоз - викривлення хребта. У перехідному віці підвищені ризики травм кістково-м'язової системи.
Проблеми статевого дозрівання стосуються зовнішності підлітків - вони незадоволені своєю незграбністю, непропорційним ріст, іноді повнотою (це більше стосується дівчаток - стежте за їх харчуванням).
Гормональні зміни в організмі і дівчаток, і хлопчиків призводять до появи вугрової висипки (акне). Особливо турбують підлітків прищі і вугрі на обличчі, що стає приводом для страждань і сліз.
Вчасно зверніться до лікаря, адже це проблеми не тільки естетичні, але й медичні.
Батькам важливо пояснити своїй дівчинці, що вона завжди прекрасна, а пубертатний період скоро пройде і вона стане ще привабливішою та мудрішою. Оновлюйте гардероб доньки , допоможіть їй навчитися одягатися красиво, враховуючи її вподобання!
І хлопчики страждають через зовнішність, до них теж потрібно проявити увагу і співчуття. Хлопчаків добре захопити спортивними заняттями або інтелектуальними( вподобання у кожного свої ).
Частіше спілкуйтеся з дітьми, цікавтесь їхніми вподобаннями,підкреслюйте їх красу, сміливість, вміння, розум та ще багато можна сюди дописати. Діти у цьому віці найбільше потребують нашої підтримки, розуміння та адекватної реакції, яка в дорослому житті відобразиться на взаємостосунках з близькими людьми та і взагалі з людьми, які будуть траплятись на життєвому шляху.
Сучасні діти дорослішають швидше, ніж нам часом хотілося б. Не відкладайте на потім бесіди про шкоду раннього статевого життя, про те, чим загрожують безладні зв'язки, які засоби контрацепції існують. Якщо ви цього не зробите, то, повірте, вони і без вас дізнаються ( хочеться тільки вірити, що з достовірних джерел). Ми живемо в інформаційній ері. Інтернет багато надає інформації, але ця інформація не вся достовірна. А підліткам, на жаль, ще важко це зрозуміти.
Підлітки, які стали сексуально активними в пубертатний період, ризикують заразитися інфекціями, що передаються статевим шляхом. І батьківський обов’язок донести до них інформацію про такі хвороби .
Батьки, підлітки звертайтесь, наш психолог завжди вам допоможе і підкаже відповідь на питання, що вас цікавлять.